ПОДАТКОВА ВИМАГАЄ ХАБАР ЗА ВІДШКОДУВАННЯ ПДВ

Невчасне відшкодування ПДВ вже давно є однією з найбільших проблем бізнесу, що зумовлене наявністю значної корупційної складової в цьому процесі.

Процедура бюджетного відшкодування ПДВ, виходячи з вимог чинного законодавства, є доволі простою, проте фіскальні органи всіляко намагаються її ускладнити. І це зрозуміло, адже за вирішення проблем платників податків можна отримати непогану винагороду. І не має значення, що ці проблеми самою ж Державною фіскальною службою (ДФС) і створені. Нерідко платники податків жаліються, що за швидке “вирішення проблем” податкова просить 20-30% від заявленої до відшкодування суми.

Відповідно до норм чинного законодавства, алгоритм бюджетного відшкодування ПДВ має виглядає так.

dfs

Так як заяви про відшкодування реєструються у відповідному реєстрі, повернення ПДВ повинно здійснюватися в порядку черговості подачі таких заяв. Проте ДФС придумала свою схему, встановлюючи черговість та строки на власний розсуд.

Із запровадженням в 2016 році реєстрів заяв про повернення сум ПДВ, законом був передбачений обов’язок опублікування їх на офіційному сайті ДФС. Проте керівництво ДФС вирішило всіма силами не допустити оприлюднення таких списків. Натомість, норми закону просто не виконуються та публікується лише та частина реєстрів, де зазначена дата подачі заяви платником. Друга частина, де мало б відображатися коли відшкодування було здійснено, просто не публікується.

На неодноразові депутатські звернення та вимогу про усунення порушень були отримані лише відписки ДФС. В них Голова ДФС зазначав, що ведення другої частини реєстрів неможливе у зв’язку з відсутністю програмного забезпечення. При цьому всі дані, необхідні для заповнення другої частини таблиці, вже у структурованому вигляді наявні у Держказначейства. Тому для чого потрібне додаткове програмне забезпечення, якщо ведення реєстрів можливо здійснювати у стандартній офісній програмі Excel у ДФС, зрозуміло, відповіді не знайшлося.

Наведу декілька конкретних прикладів порушень, виявлених при порівнянні даних з оприлюдненої ДФС частини реєстрів заяв про відшкодування ПДВ, та з даних про фактичне відшкодування ПДВ, наданих Держказначейством.

table

З наведених даних видно, що відшкодування ПДВ здійснюється в черговості довільно встановленій самою ДФС. Яким чином одні платники отримують значні привілеї, а інші попадають в немилість податківців, думаю, всі чудово розуміють.

Прикро, що за недотримання строків відшкодування ПДВ ДФС має сплатити платникам податків пеню в розмірі 120% облікової ставки НБУ. Для прикладу, наведені в таблиці випадки затягування процесу повернення ПДВ завдали шкоди державному бюджету на 16 млн грн.