ПОДАТКОВА ПРОПОНУЄ БЕЗПЕЧНИЙ ОБНАЛ ГОТІВКИ ЗА ВИНАГОРОДУ

Однією з найбільш розповсюджених схем уникнення від оподаткування є використання послуг конвертаційних центрів. Як і за часів “папєрєдників”, так і зараз нерідко незаконна діяльність таких конвертаційних центрів прикривається безпосередньо співробітниками ДФС*.

Так званий «конвертаційний центр» (КЦ) є фіктивним підприємством, що переважно не здійснює господарської діяльності, укладає з реальними підприємствами договори (без реальної передачі товару/послуг) і допомагає останнім отримувати готівкові кошти та уникати сплати податків.

На практиці схема уникнення від сплати податків виглядає так:

obnal

1. Конвертаційний центр укладає на папері ряд фіктивних угод з реальним підприємством відповідно до яких продає товари/послуги. В дійсності жодні послуги не надаються, товари не постачаються.

ВАЖЛИВО: при «придбанні» товарів/послуг за такими угодами підприємство отримує податковий кредит з ПДВ та зменшення податкових зобов’язань з податку на прибуток, що безпосередньо впливає на розмір податків реального підприємства.

2. Реальне підприємство шляхом безготівкового розрахунку сплачує гроші фіктивному підприємству в якості плати за ці операції.

3. Конвертаційний центр повертає реальному підприємству готівкою кошти за мінусом комісії конвертаційного центру (в розмірі 10-20 % від суми операції).

Результат.

Реальне підприємство:
1. зменшує розмір своїх податків перед бюджетом;
2. отримує готівку.

Для прикладу, якщо сума операції 1,2 мільйонів гривень, підприємство отримує 1 мільйон гривень готівкових коштів, 200 тисяч гривень зменшення своїх податкових зобов’язань з ПДВ та 180 тис гривень зменшення податкових зобов’язань з податку на прибуток, заплативши при цьому 120 – 200 тисяч гривень за послуги конвертаційного центру.

Конвертаційний центр отримає гроші без здійснення будь-якої реальної діяльності.

І хоча завдання податкової міліції полягає у виявленні і припиненні подібних схем, нерідко діяльність конвертаційних центрів координується її співробітниками. Так, в ЗМІ подекуди з’являється інформація про такі факти. Для прикладу, Генеральною прокуратурою України був виявлений конвертаційний центр з оборотом більше 500 мільйонів, що прикривався співробітниками ДФС*.

Справа в тому, що виявити діяльність конвертаційних центрів не так вже і складно, адже такі підприємства зазвичай:

  • Не мають трудових ресурсів;
  • Не знаходяться за юридичною адресою;
  • Не мають приміщень, офісів, складів, будь-якої техніки, що потрібна для здійснення їх господарської діяльності.

Зазначені обставини дозволяють податковій достатньо легко виявити діяльність таких конвертаційних центрів за наявності бажання. За часів злочинної влади таке бажання було відсутнє через те, що діяльність конвертаційних центрів прямо координувалося “Сім’єю”. Зараз же, вірогідно, змінилися лише адміністратори цих конвертаційних центрів. Цим пояснюється низька ефективність податкової міліції щодо їх припинення:

  • В результаті припинення конвертаційних центрів близько 220 млн грн було арештовано в результаті незаконної діяльності конвертаційних центрів, проте до державного бюджету надійшло 0 грн, відшкодованих за рахунок таких суб’єктів.
  • За рахунок реальних підприємств державному бюджету відшкодовується не більше 12-24% завданих конвертаційними центрами збитків;
  • До кримінальної відповідальності притягаються організатори лише 1/5 всіх виявлених конвертаційних центрів;
  • 2/3 всіх вироків, винесених у зв’язку з діяльністю конвертаційних центрів, стосуються підставних осіб, які дають свою згоду бути номінальними керівниками таких фіктивних підприємств;
  • Покарання, яке несуть організатори конвертаційних центрів в більшості випадків не співрозмірні розміру збитків, які держава зазнає в результаті їх незаконної діяльності.