ЩОМІСЯЧНІ 20 ТИСЯЧ ДОЛЛАРІВ ЧИ ЗУПИНЕННЯ ІМПОРТУ ПРОДУКЦІЇ

01.03.2017

Багатьом відомо про систематичні випадки вимагання хабарів, тиск на бізнес, але не всі про це публічно повідомляють. Мовляв, для чого злити і так знахабнілих можновладців.

Проте у кожного є своя точка кипіння, до якої завдяки згуртованим спільним зусиллям співробітників фітосанітарної служби, Нацполіції, місцевої прокуратури в Одеській області дійшло і ТОВ “Сільпо-Фуд”.

Суть історії наступна. Підприємство відмовилось давати щомісячно хабар в розмірі 20 тисяч доларів через це стикнулося вже з 5 випадками навмисного затягування оформлення імпортованих бананів, які, до слова, дуже швидко псуються.

За Законом, після надходження бананів на митницю, їх імпорт має здійснюватися в наступному порядку:

  • Фітосанітарна служба повинна протягом 1 дня видати карантинні сертифікати, які посвідчують якість товарів. За цей час мають бути здійснений відбір зразків, проведено дослідження товару, видані висновки лабораторії і, нарешті, видані карантинні сертифікати.
  • Після видачі карантинних сертифікатів розмитнення товарів має бути здійснено протягом 4 годин.

Поряд з тим, в кожному з 5 випадків, з якими стикнулася компанія, сталося по-іншому:

1. В першому випадку, прокурор Одеської місцевої прокуратури № 4 Світлана Куцька, не маючи законних повноважень впливати на процес видачі карантинного сертифікату, направила в лабораторію лист з проханням провести додаткові дослідження бананів. На підставі цього контроль бананів вагою 1 090 тонн замість 1 доби здійснювався аж 8 діб (з 13.01.2017 р. по 20.01.2017 р.). Цікаво, що кримінальне провадження, в межах якого було призначено дослідження, взагалі не стосується товару підприємства.

2. В другому випадку, фітосанітарні інспектори Одеської області проводили контроль бананів вагою 280 тонн 5 діб (з 25.01.2017 р. по 29.01.2017 р.), хоча, як вже наголошувалося, мали зробити це за 1 день.

3. В третьому випадку, карантинний сертифікат не видавався знову ж таки протягом 5 діб (30.01.2017 р. по 04.02.2017 р.). В цьому випадку, для дослідження банани не відбиралися нібито тому, що фітосанітари не могли ідентифікувати де ж товар підприємства. Хоча відповідним рішенням про створення зон митного контролю 2015 р. чітко передбачене окреме зберігання різних партій товарів для можливості їх ідентифікації.

4. В четвертому випадку, через те, що начальник Управління захисту економіки ГУ Нацполіції в Одеській області Олексій Семенцов, направив 21.02.2017 р. на митницю вимогу про проведення повного огляду бананів вагою 163 тонн, розмитнення товарів не здійснювалося 2 дні, що явно перевищує 4 години. Як і в першому випадку, вимога правоохоронного органу направлена по кримінальному провадженню, яке немає жодного відношення до товариства.

5. У п’ятому випадку, який не вирішився і до сьогодні, фітосанітарна служба не виконує свої повноваження вже протягом 8 діб (з 22.02.2017), мотивуючи це виключно тим, що у них багато роботи (!). Всі зазначені дії здійснюються за прямою вказівкою в.о. начальника ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області Сергія Поповського.

Думаю, в усіх окреслених випадках можна не акцентувати увагу на тому, що мова йде про банани, а тому кожен день затримки розмитнення товару критичний для самого товару, що згодом обертається мільйонними втратами для товариства.

Народному депутату України Журжію А.В. довелося бути присутнім в Одесі в цей час, а тому на власні очі він мав змогу переконатися в тому, як “добросовісно” виконують свої повноваження співробітники фітосанітарної служби в Одеській області. За результатами побаченого, він змушений був звернутися до Прем’єр-Міністра України за фактами описаних порушень і, звісно ж, подав заяву про злочин в прокуратуру Одеси за фактами зловживання держслужбовцями їх службовим становищем.

Відтак, в той час як Прем’єр-Міністр України декларує, що “корупціонерів треба посадити у в’язницю, а 99 відсотків українського бізнесу, який працює чесно, потрібно носити на руках”, бізнес скоріше змушений “носити на руках” корупціонерів з різних державних органів.

Ось і перевіримо, чи готова влада протидіяти проблемам, з якими масово стикається бізнес, незважаючи на всі її зусилля по очищенню від корумпованих працівників.

Документи по справі за посиланням.

1

2

3

4