ЯКОЮ МАЄ БУТИ ФІНАНСОВА ПОЛІЦІЯ?

17.02.2017

Коментар народного депутата Андрія Журжія видавництву “Український юрист”

1. Ліквідація податкової міліції та створення фінансової поліції: зміна вивіски чи глибока реформа силового підрозділу податкових органів?

Якщо реформа буде реалізована так, як вона анонсується, то йде мову про докорінну зміну підходів до розслідування економічних злочинів. Власне, акцент роботи нового органу буде направлений в першу чергу на аналітичну складову. Натомість, маємо на меті відійти від стандартної для податкової міліції практики силового захвату та залякування зброєю під час слідчих дій. Окрім того, передбачається, що до нового органу не зможуть увійти дійсні співробітники податкової міліції, СБУ або МВС. Думаю, для того, щоб зламати вже звичну для правоохоронних органів методику роботи, до них мають увійти зовсім інші люди, з іншими цінностями. Ну і звісно ж, орган буде єдиний, уніфікований, перебере на себе розслідування всіх економічних злочинів, а тому відповідні підрозділи в СБУ, МВС а, звісно ж, податкова міліція будуть ліквідовані.

2. Які принципи діяльності повинна почерпнути фінансова поліція у своїх попередників, а які ніколи та ні за яких обстави не повинна?

Не можу назвати жодної речі, яку варто запозичити від нинішньої системи. Орган має бути сформований з нуля, новими людьми, як би ідеалістично це не звучало. Позбутися варто карального підходу до виконання посадових обов’язків та звісно ж бажання співробітників податкової міліції наживитися. Для цього, для прикладу, рівень оплати праці співробітників новоствореного органу передбачатиметься конкурентний. Ненормальною є практика безпідставного відкриття кримінальних проваджень виключно з метою наступного вимагання хабара за його закриття. І корінь проблеми, звісно ж, що така практика заохочується найвищим керівництвом ДФС України.

3. З якими труднощами, на Вашу думку, зіткнеться процес реформування силового підрозділу податкових органів? Хто його гальмує?

Найбільша складність, звісно, це небажання людей, які зараз стоять на корупційних потоках, їх позбуватися. Так як коаліційні фракції в переважній більшості координують цих людей, може виникнути складність з прийняттям внесеного Урядом законопроекту. Навряд чи хтось беззастережно скаже, що не підтримує законопроект, адже це є вимогою бізнесу протягом вже багатьох років, проте, думаю, знайдуться депутати, які своїми на перший погляд незначними правками намагатимуться спаплюжити базову ідею. Відтак, в парламенті доведеться поборотися за її збереження. Ну і звісно ж, без нормального менеджменту, який очолить процес реформування, навряд чи щось вийде.

4. Які реформи здатні полегшити життя бізнесу? Які з них Ви б назвали першочерговими, а які б віднесли до довгострокової перспективи і чому?

Достатньо хорошим результатом було б проведення до кінця каденції Верховної Ради цього скликання 2 ключових реформ: запровадити податок на розподілений прибуток і зменшити податкове навантаження на фонд заробітної плати. Перша новела, думаю, стимулювала б інвестиції в розвиток вітчизняних підприємств. Друга реформа полягає у скасуванні єдиного соціального внеску, військового збору і запровадженні єдиної ставки ПДФО з фонду оплати праці з подальшим перерозподілом надходжень від цього податку між місцевими бюджетами і Пенсійним фондом України. Думаю, запровадження податкового навантаження на фонд заробітної плати на рівні спочатку 29%, а згодом 22% створило б конкурентні переваги для України в порівнянні з іншими європейськими країнами і сприяло б залученню іноземних інвестицій.