“НЕ ПІДМАЖЕШ – НЕ ПОЇДЕШ” АБО ІСТОРІЯ ПРО ТЕ, ЯК ПОДАТКОВА 6 МІСЯЦІВ ГАЛЬМУВАЛА РОБОТУ ПІДПРИЄМСТВА

27.01.2017

Навесні 2016 року в Україні почала функціонувати система електронного адміністрування реалізації пального (Система), яка передбачає облік всіх операцій з пальним, що здійснюються підприємствами. Без внесення даних до цієї Системи підприємства не мають можливості користуватися та реалізувати належне їм пальне.

Для старту функціонування Системи всі підприємства, які займаються реалізацією пального, мали провести інвентаризацію залишків наявного у них пального та повідомити про її результати Державну фіскальну службу України (ДФС). В свою чергу ДФС мала автоматично занести ці залишки в Систему і лише після цього здійснювати перевірку достовірності поданих даних.

Проте сталося не так як гадалося. Протягом більш ніж 6-ти місяців ДФС вигадувала різні підстави аби не заносити в Систему дані сільськогосподарського підприємства із Харківської області.

Акт інвентаризації залишків пального було подано підприємством ще в квітні 2016 року, однак інформація не була внесена до Системи.

У червні 2016 року на підприємстві була проведена фактична перевірка, яка підтвердила достовірність наданих даних.

Однак відсутність порушень не аргумент для податківця, що поставив перед собою мету їх знайти. Тому перевіряючі вирішили провести експертизу якості пального, і байдуже, що такі перевірки не відносяться до компетенції податкового органу.

Далі – більше, експертиза проводилась лабораторією ДФС, яка перевіряла пальне, що було придбано підприємством ще в 2010 році, на відповідність державним стандартам, введеним в дію лише у 2015 році. Звичайно ж за висновком експерта паливо було визнано таким, що не відповідає стандартам “Євро”, але що цікаво – лише по одному з показників (вміст сірки).

При цьому підприємству прямим текстом запропонували заплатити 20 тис. грн за швидке врегулювання даного питання.

Зрозумівши, що підприємство і не думає нести хабар, податківці вирішили проявити свою винахідливість і провівши чергову перевірку, опираючись на висновок експертизи, підтвердили лише частину залишків пального (12 %), а решту (88 %) – не визнали, посилаючись на закінчення гарантійного строку зберігання.

Вся абсурдність ситуації полягає в тому, що та частина пального, яка не була визнана податковою у зв’язку з закінченням терміну зберігання, знаходилась в тому самому резервуарі що і пальне визнане якісним та занесене до Системи.

Дана епопея мабуть тривала би ще досить довго якби не була винесена мною на рівень Кабінету Міністрів України. В результаті проведеної спільної наради за участі Міністерства фінансів України, податківцями було визнано абсурдність та безпідставність дій органів ДФС та прийнято рішення внести залишки пального підприємства до Системи.

Показовим є те, що першопричиною всіх проблем підприємства стало незаконне розпорядження голови ДФС Насірова Р.М., яким було встановлено необхідність перевірки заявлених залишків пального до моменту внесення їх обсягів до Системи, а не після, як це передбачено законодавством (Лист ДФС України від 28.03.2016 р. № 10416/7/99-99-21-05-17).

Це призвело до умисного затягування процесу та звісно ж створило додаткову можливість для місцевих податкових вимагати гроші у підприємств.

Цікаво, що якщо в Харкові і Києві залишки були заведені ще на початку квітня 2016 р., по іншим районам ситуація була неоднакова: в одних районах залишки таки були внесені, в інших – ні. При цьому місцеві податкові інспекції відхрещувались від платників і запевняли, що не мають до цього відношення.

Що ж ми маємо в результаті:

  • Підприємство необґрунтовано зазнало тиску з боку контролюючого органу та не мало можливості протягом 6-ти місяців нормально здійснювати свою господарську діяльність.
  • Для вирішення даної проблеми було витрачено безліч службового часу, матеріальних та трудових ресурсів ДФС, Міністерства фінансів України, Прем’єр-Міністра України та народного депутата України, що могли бути використані більш ефективно та з користю для держави.
  • Однак незважаючи на це жодна службова особа ДФС України не була притягнута до відповідальності.